Časté dotazy

Zde najdete otázky a odpovědi, které by Vás mohly zajímat nejvíce. Pokud si i tak nebudete s něčím vědět rady, kontaktujte nás prosím. Rádi si s Vámi o tom promluvíme.

Otázky a odpovědi o PROPLACENO

 

 

 

Co je PROPLACENO?

PROPLACENO je moderní online služba, která propojuje žadatele a investory. Je založena na principu P2P faktoringu, ve kterém žadatelé nabízí k odkupu své krátkodobé pohledávky (faktury) vůči svým bonitním odběratelům a na straně druhé vystupují investoři, kteří se o tyto pohledávky uchází formou internetové aukce. Vyhrává ten investor, který nabídne nejnižší úrok.

 

 

• Co znamená pojem P2P faktoring?

P2P – přímý způsob půjčování peněz mezi lidmi/firmami navzájem bez účasti prostředníka (např. banky nebo nefinanční instituce) prostřednictvím internetu.

Faktoring – funguje na principu odkupu krátkodobých pohledávek zpravidla se splatností 30 – 90 dní.

P2P + faktoring = PROPLACENO

 

• Proč využívat PROPLACENO?

P2P faktoring je ideálním a rychlým řešením, pokud Vás trápí nedostatek provozního kapitálu (např. na nákup materiálu, mzdy zaměstnanců, financování dalších projektů apod.) a máte pohledávky za bonitními odběrateli, pro které je typická dlouhá doba splatnosti faktur větší než 30 dní.

 

• Pro koho je služba PROPLACENO určena?

  1. Pro menší a středně velké firmy, které disponují fakturou před splatností a potřebují získat rychlý a dostupný finanční kapitál na rozvoj svých podnikatelských aktivit (žadatelé).
  2. Pro investory z řad jednotlivců i větších investičních společností, kteří hledají nový způsob zhodnocení svých volných finančních prostředků prostřednictvím internetu (investoři).

 

• V čem spočívají hlavní výhody PROPLACENO oproti klasickému bankovnímu faktoringu?

Rychlost – díky online procesu prodáme Vaši pohledávku do 24 hodin od nahrání a ověření všech potřebných dokumentů.

Srozumitelnost a transparentnost – od začátku víte, jaké jsou poplatky a znáte obchodní podmínky. Plnou transparentnost nabídky odkupu pohledávek zajistí online aukce, přes které se dosáhne nejnižší možné ceny (úroku). Taktéž všechny vzory smluv jsou k dispozici ke stažení na našem portále.

Dostupnost – snažíme se proces faktoringu co nejvíce zjednodušit a přiblížit ho firmám tak, aby neměly obavu ho používat. Pro bankovní instituce nejsou menší firmy tak zajímavé, my si to však nemyslíme a tímto produktem jim pomáháme růst.

Bezpečnost – spolupráce s firmou Bisnode zajistí, že vždy dopředu znáte možnou míru rizika a podle toho sami posuzujete bezpečnost své investice.

Zkušenost – tým našich zkušených odborníků disponuje mnohaletými znalostmi úvěrového a faktoringového trhu a nové internetové projekty jsou pro nás vzrušující výzvou.

 

• Chci proplatit pohledávku, jaké jsou postupné kroky?

  1. Klikněte na PROPLATIT FAKTURU a zaregistrujete se. My se Vám následně ozveme pro ověření informací (pro úspěšnou registraci je nutné ověření podpisu smlouvy).
  2. Zašlete nám svou pohledávku (fakturu) vč. dalších souvisejících dokumentů (objednávka, smlouva, dodací list apod.). Také uvedete nejvyšší možnou úrokovou sazbu, za kterou jste ochotni pohledávku postoupit a nejnižší možnou částku, která Vám bude proplacena jako první.
  3. Posoudíme pohledávku z hlediska skóringu Bisnode a zveřejníme Vaši fakturu v online aukci PROPLACENO našim investorům.
  4. V případě úspěšného vydražení do 24 hodin nám potvrdíte prodej pohledávky a pošleme Vám smluvní dokumentaci.
  5. Pošleme Vám na účet až 85 % z celkové částky do 5 pracovních dnů od odkoupení pohledávky investorem. Po zaplacení faktury odběratelem Vám odešleme doplatek taktéž do 5 pracovních dnů.

 

• Jak staré pohledávky mohu jako žadatel do PROPLACENO přihlásit?

Obecně jde o faktury s dobou splatnosti od 30 do 90 dní.

 

• Kdy obdržím jako žadatel peníze za vydraženou pohledávku?

Výherce aukce (investor) převede vydraženou částku do 2 dnů na transakční účet PROPLACENO. Z tohoto účtu Vám pak převedeme peníze do 2 pracovních dnů (max. 85 % z celkové částky). K dispozici tedy budete mít peníze nejpozději do 5 pracovních dnů od vydražení Vaší pohledávky. Doplatek faktury Vám pak pošleme do 5 pracovních dnů od jejího zaplacení Vaším odběratelem.

 

• Jaké zhodnocení investice mohu jako investor očekávat?

Průměrné zhodnocení finančních prostředků se pohybuje mezi 6 – 14 %.

 

• Jak ověřujeme podané pohledávky?

Každou pohledávku (fakturu, historii žadatele a odběratele a to i v jejich vzájemné vazbě, platební morálku a mnoho dalších faktorů) důkladně prověřujeme a označíme hodnocením (ratingem). Komplexní scoringový servis nám zajišťuje společnost Bisnode, která je předním evropským poskytovatelem ekonomických informací o společnostech a podnikatelích.

 

• Kolik prostředků žadatel získá po uskutečněné aukci a jaké poplatky si účtujeme?

Žadatel nejprve získá na základě uskutečněné online aukce a podepsání patřičných dokumentů max. 85 % částky uvedené na faktuře poníženou o poplatek 2 % z celkové částky. Po zaplacení faktury odběratelem získá žadatel zbytek peněz (doplatek).

Investor, který získá pohledávku výhrou v online aukci za nejnižší nabídnutý úrok, zaplatí poplatek 1 % z celkové částky plnění.

 

• Jak mám rozumět jednotlivým hodnocením pohledávek?

Přehledný seznam a základní popis všech ratingů získáte zde - Bisnode skóring

 

• Co se stane, když odběratel pohledávku nezaplatí? Přijdu o svou investici?

Minimalizujeme Vaše riziko tím, že vše důkladně prověřujeme. Pokud i tak dojde k neočekávaným problémům spojených s Vaší investicí, díky spolupráci se specializovanými firmami Vám nabídneme rychlou a efektivní pomoc.